Jak vybrat kalhoty na motorku?
Vhodně zvolené kalhoty na motorku by měly plnit tu nejdůležitější funkci – ochranu a bezpečnost v případě pádu či nehody. Zároveň by měly být odolné proti povětrnostním podmínkám a oděru, vyrobené z kvalitních materiálů a vybavené reflexními prvky pro zvýšení Vaší bezpečnosti a viditelnosti.
Součástí prvotřídně vybavených moto kalhot jsou homologované chrániče kolen a boků (kyčlí) splňující přísná kritéria bezpečnosti, vrchní materiál je vysoce odolný proti oděru a nepříznivým podmínkám, extrémně zatěžované partie jsou vyztužené kvalitním materiálem pro zajištění většího komfortu a součástí mnohých je zip umožňující pohodlné spojení kalhot s bundou.
I když se může zdát, že při nákupu kalhot na motorku Vás nemůže nic překvapit, připravili jsme pro Vás pár cenných rad, kterými je dobré se při výběru a nákupu této nepostradatelné součásti výbavy nechat inspirovat.
Velice důležité je při výběru oblečení na motorku vědět, jaké kalhoty na motorku si chcete pořídit a na jaké motorce jezdíte. Poradíme Vám i to, na co si dávat při výběru pozor a jak o moto oblečení správně pečovat. Pro kalhoty platí v některých ohledech podobná pravidla jako pro bundy.
Kalhoty na motorku dle typu
Obecně platí, že na každý typ motocyklu je vhodný určitý druh moto oblečení. Motorky lze obecně z hlediska moto oblečení rozdělit na silniční, sportovní, enduro, motokros, cestovní nebo chopper.
Pro sportovní silniční motocykly je jednoznačnou volbou kožené moto oblečení a to z důvodů větší bezpečnosti v případě pádu při vyšších rychlostech.
Motokrosové a enduro motorky vyžadují vysokou pohyblivost, lehké a odolné materiály, pohodlný střih, a proto padá jednoznačná volba na lehké textilní moto-oblečení a ochranné doplňky.
Pro motocykly s označením chopper nebo cruiser se používá převážně kožené oblečení, ale i textilní. U těchto typů moto se většinou dbá více na styl, takže spíše záleží na každém, v čem se lépe cítí.
KOŽENÉ KALHOTY NA MOTORKU
Kožené kalhoty vyladěné do posledního detailu Vás zaujmou na první pohled. Kůže o síle několika milimetrů a řada báječných vychytávek Vás nenechají na pochybách, že kožené kalhoty jsou tou správnou volbou.
TEXTILNÍ KALHOTY NA MOTORKU
Textilní kalhoty Vás okouzlí svým důrazem na detail, bezpečnost a komfort. Špičkové komponenty a propracované střihy jsou přesně to, co potřebujete, abyste si užili svou jízdu doslova na plný plyn. Textilní kalhoty jsou určené především pro cestovatele a vyjížďky na delší trasy. Základem by měla být potřebná ventilace, nastavitelnost šířky pasu pomocí stahovacích pásků, snadné zapínání nebo vybavení tolika potřebnými kapsami. Naprosto základní součástí výbavy jsou samozřejmě chrániče kolen, které jsou v některých případech výškově nastavitelné. Textilní kalhoty jsou samozřejmě ušité v souladu s bezpečnostními normami a předpisy.
Pro cestovní motocykly padá většinou volba na textil, protože je zpravidla nepromokavý, lehčí, lze jej použít i při chladném počasí díky odnímatelné termovložce, je více univerzální a zvládnete v něm i procházku či zastavení při Vašem cestování.
KOŽENO-TEXTILNÍ KALHOTY NA MOTORKU
Kalhoty v kombinaci kůže a textilu si oblíbíte pro jejich variabilitu, komfort a důraz na detail.
JEANSY
Jednoduché, komfortní, moderní, vkusné, kvalitní a maximálně bezpečné. Takové jsou jeansy na motorku, které najdete v naší bohaté nabídce. Vyberte si přesně podle svých představ!
Mezi jezdci jsou stále populárnější kalhoty denimového vzhledu, který je na první pohled nerozeznatelný od běžně dostupných jeansů. V naší nabídce ale najdete pohodlné, cenově dostupné a bezpečné kalhoty vyztužené aramidovou tkaninou, které už nebudete chtít svléct! Díky spojení funkčnosti a stylu patří tyto kalhoty do šatníku každého motorkáře. Důvodů, proč investovat do těchto parádních kalhot, se najde spousta. Vypíchli jsme pro Vás alespoň ty nejzajímavější.
Výhody jeansů vyztužených aramidem:
Bezpečnost
Kalhoty jsou vyráběny z velmi odolného denimu doplněného o inovativní aramidová vlákna a zesílení v namáhaných oblastech. Vlastnosti materiálu zajišťují odolnost vůči oděru a protržení. Modely riflí jsou vybaveny odnímatelnými chrániči kolen, u vybraných modelů splňující normu EN 1621-1:2012 – Level 2 a kapsami na chrániče boků nebo beder, popřípadě protektorem kostrče. Jeansy mají též vyztužení v úrovni hýždí, boků a stehen. Podle typu kalhot lze vybrat modely s vyjímatelnými chrániči, aniž byste museli kalhoty svlékat nebo si je můžete výškově nastavit.
Maximální komfort
Ten zajišťují stretchové panely, sportovní střih, příjemný materiál či vnitřní komfortní podšívka.
Praktické doplňky
Jeansy mají řadu vychytávek, například prostorné kapsy, ventilační otvory, případně zipy pro nastavení velikosti obvodu nohavic.
Stylový design
Jejich nadčasový vzhled nevyjde z módy a navíc sluší každé postavě. Jezdkyním vyniknou křivky, pánové se v nich budou cítit fantasticky. Módní vzhled doplňuje široký výběr barevného zpracování s důrazem na detail.
Cena
Bezpečné, funkční a přitom cenově dostupné. MotoZem má v nabídce aramidové jeansy v pánském i dámském provedení od předních výrobců, jako jsou Street Racer, RSA, Revit, Rebelhorn, nebo Ozone.
Dostupnost
Z široké nabídky střihů, barevných provedení a modelových řad si vybere skutečně každý.
MX KALHOTY
Motokrosové kalhoty – funkčnost, kvalita, komfort a nápaditý design. Takové jsou kalhoty určené pro všechny příznivce a milovníky motokrosu. Protože k motokrosu nepatří jen dokonalé obutí, perfektně padnoucí přilba a rukavice, je to i dres, který podtrhne Váš styl a činí Vás na trati či v terénu jedinečnými.
Výběr a zkoušení
Dávejte pozor, v jaké jízdní pozici jezdíte, jak máte zalomená kolena. Pokud jezdíte na sportovnější motorce s vysoko umístěnými stupačkami, mohou kalhoty táhnout na stehnech a hlavně nemusí sedět kolenní protektor. Ten by měl s nohou na stupačce překrývat celé koleno. Při zkoušení se nesnažte vytáhnout chrániče boků (kyčlí) až na bok, opravdu musí chránit kyčelní kloub.
Po usazení na motorku věnujte pozornost i tomu, jestli nemáte kalhoty napnuté v rozkroku. Než se usadíte na motorku, popotáhněte si kalhoty nahoru a vyzkoušejte, jestli se v nich můžete správně posadit, aniž by Vás kalhoty pnuly.
Udělejte pomalý dřep s koleny od sebe. Pozor na délku kroku. Postavte se a zvedněte pokrčenou nohu do strany (napodobujte tím nasedání na moto). Kalhoty musí být těsné, ale nesmí Vás omezovat natolik, aby nebylo možné pohodlné nasednutí na motorku. Chrániče kolen a holenní chrániče musí po ohnutí nohy při dřepu padnout na koleno tak, aby Vás žádná hrana netlačila nebo aby se chrániče nestáčely na vnitřní stranu. Délka nohavic je u sportovních kalhoty, které se vkládají do bot, kratší. Ideálně by měly nohavice končit nad kotníkem tak, aby v botě nepřekážely. Naopak turistické textilní kalhoty, které se přetahují přes obuv, by měly být tak dlouhé, aby při pokrčení nohy přesahovaly lem boty.
Údržba a péče
KOŽENÉ KALHOTY: Věci z kůže se obecně nesmí prát, doporučuje se pouze čištění vlažnou vodou a houbičkou. Vždy bychom měli použít čisticí prostředky, které jsou výhradně určené k ošetřování kůže (doporučujeme například balzám na kůži RSA). Tyto přípravky jsou speciálně vyvinuté pro ošetřování tohoto materiálu, nepodceňujte proto výběr vhodného produktu. Nikdy nepoužívejte vysokotlaké čističe. Vlhkou kůži je ideální nezavěšovat, aby nedošlo k jejímu vytahování. Kožené oblečení je vhodné sušit pouze volně rozložené, nikdy ne na slunci či za pomoci jiných zdrojů tepla. Po vyschnutí je vhodné kůži namazat.
Je důležité si připomenout, že kůže je přírodní produkt a může vykazovat některé barevné nebo povrchové nedokonalosti. Některá kůže může barvit materiály/předměty, které přijdou do přímého kontaktu s barvenou kůží během několika počátečních použití.
TEXTILNÍ KALHOTY: Vzhledem k použitým materiálům by údržba měla být velice šetrná. Nedoporučujeme používat aviváž. Kalhoty doporučujeme prát v rámci programu “ruční praní“ při teplotě max. 30°C. Textilní kalhoty nebělte, nesušte v sušičce, chemicky nečistěte a nežehlete.
Jak vybrat boty na motorku?
Vybíráte své první boty na moto? A znáte ten pocit, když vejdete do obchodu s tím, že si je koupíte, ale najednou máte před sebou nepřeberné množství modelů, typů, barev, velikostí a stylů?
Do toho prodejce začne mluvit o protektorech, stylu jízdy, použitých materiálech a technologiích a Vy absolutně netušíte, jak z toho ven? Je hezké vybírat si boty podle toho, jestli Vám sedí k oblečení, ale určitě by měly disponovat vším, co od nich očekáváte a k čemu je využijete.
Nástrahy během jízdy
Během jízdy si chodidlo a kotníky prožijí své - skoky, nárazy o obrubníky, chladné počasí, teplé počasí, déšť, horký výfuk, kamínky a jiné předměty válející se na silnici a spousta dalšího. V autě všechno schytá plech, na motorce Vy, proto je důležité se chránit. Vaše nohy, nejenže jsou nejblíže k silnici, nesou rovněž váhu Vašeho těla a při jízdě ještě navíc kontrolují váhu motocyklu pokaždé, když zastavujete. Chodidla i kotníky jsou křehké možná víc, než si uvědomujete. Proto dává maximální smysl jim věnovat pozornost a chránit je během jízdy. Nechcete najít jenom dobrou botu. Chcete najít správnou botu přesně pro Vás.
Zásadní otázky
Jakou mám motorku a jaký je můj styl jízdy? Budu jezdit po silnici, ve městě, na okruhu nebo v terénu? Jak vysokou míru ochrany od bot očekávám? Jaká je má představa o designu bot? Kolik chci při koupi investovat?
Styl jízdy
Při výběru bot na motorku hodně záleží na tom, jakou máte motorku a jak s ní jezdíte. Je tak jasné, že jiné boty budete potřebovat pro dlouhé výlety na cestovní motorce, jiné na popojíždění po městě a úplně jiné pro víkendovou návštěvu závodního okruhu.
Konstrukce boty
Pokud už víte, jaký styl boty hledáte a jak vysokou míru ochrany od ní čekáte, je dobré podívat se na zoubek botě jako takové. Při výběru neberte konstrukci boty na lehkou váhu - nejenže Vám pečlivý výběr ušetří peníze, ale mnohdy i zdraví. Při výběru bot na motorku je proto dobré zjistit, z čeho a jak je bota vyrobená. Zjistěte si, zda jsou boty šité nebo lepené, ale i to, jestli je možné části boty v případě potřeby vyměnit. Například různé přezky, pásky, podrážku, vložky nebo chrániče. Pokud od boty očekáváte voděodolnost, zjistěte, zda je vyrobená z Gore-Texu nebo obdobného materiálu, aby nohy zůstaly v suchu po celou dobu.
Komfort jezdce
Dalším důležitým faktorem je Váš vlastní komfort. Pro nadšenější jezdce bude komfort hodně důležitý. Nikdo totiž nechce boty, které ho po pár minutách tlačí a řežou. Je tak nutné počítat s tím, že zatímco vysoké sportovní nebo motokrosové boty nabídnou pohodlí při jízdě, asi se v nich po městě neprojdete. Naopak v nízkých botách na skútr nebo třeba chopper zvládnete i nějakou tu pochůzku po městě. Při výběru bot na motorku proto zvažte, jak dlouho a často budete mít boty na sobě a jestli je budete používat pouze na jízdu, nebo počítáte i s vycházkou. Pokud Vám při zkoušení boty na motorku sedí stejně dobře jako klasické boty, je to velký úspěch. Zkuste ale hybnost kotníků. Jestliže Vás nezačnou tlačit prsty na nohou ve chvíli, kdy si je dáte na stupačku pod sklonem, bota je ideální. Nezapomínejte na pohodlí při zapínání přes lýtka. A budete-li zastrkávat kalhoty do bot, zohledněte, zda na ně máte dostatek místa. Nezapomeňte na to, že do délky se boty již určitě nepohnou.
To, v jakém bezpečí bude nutné uchovat Vaše nohy, do jisté míry určuje styl jízdy. Pro skútr nebo jízdu po městě nebudete od bot očekávat tolik bezpečnostních prvků jako u bot na motokros nebo supersport. I tak jsou v botách rozdíly, které je dobré před koupí zvážit. Nízké boty budou sice pohodlné a skvělé do města, ale proti vysokým botám Vám poskytnou nižší ochranu. Pro jízdu ve vyšších rychlostech proto rozhodně doporučujeme vybírat boty s ochranou nejen kotníků, ale ideálně i holeně.
Základní rozdělení
CAFE RACER BOTY
Boty typu cafe racer si zamilujete díky jejich jednoduchosti, použití prvotřídní kůže i prvkům splňujícím nejpřísnější kritéria bezpečnosti. Dolaďte svůj styl do dokonalosti a nechte vyniknout nejen svou moto krasavici, ale rovněž Váš unikátní styl.
CESTOVNÍ (TOURINGOVÉ) BOTY
Sednout za řídítka, vydat se desítky nebo stovky kilometrů daleko a jít se projít po malebném přímořském městečku je přesně Váš styl? Pak je jasné, že boty, které hledáte, Vám musí zajistit především maximální komfort. A to nejen při chůzi nebo sezení na motorce.
Bota by měla být odolná vůči dešti i chladu. Zároveň je ale důležité, aby byla dostatečně prodyšná a Vy tak nemuseli po pár kilometrech řešit zapařené nohy.
Cestovní boty se zapínají pomocí tkaniček, spony, suchého zipu nebo je zapínání kombinované. Co do bezpečnosti, cestovní boty by měly mít ochranu kotníků, paty i holeně. Přednosti cestovních bot - speciálně určené pro dlouhé nošení a soustředící se na komfort, ergonomii, ochranu a voděodolnost, odstranitelné anatomické vložky, voděodolnost, zavírání na sponu nebo na zip, ochrana prstů, kotníků, paty a holeně, prodyšná výplň s regulací teploty, vyrobeny z kůže, Gore Texu a podobných materiálů.
CHOPPER/CRUISER BOTY
Tyto boty nenabízí jen ochranu pro nohy. Nabízí také styl. Boty na chopper jsou vyrobené z kvalitní kůže, mají dvojité nebo trojité prošití, ocelovou špičku a zesílenou výztuž celé boty. Cruiser boty i boty na chopper mívají zpevnění v podpatku a kolem kotníků a navíc protiskluzovou podrážku. Co se střihu týče, spadají spíš do kategorie nízkých bot na motorku.
I když jsou boty na chopper velmi podobné klasickým civilním botám, nenechte se mýlit. Ty speciálně určené na motorku Vás při jízdě, na rozdíl od těch civilních, udrží nejen v bezpečí, ale i pohodlí. Vaši nohu ochrání před kamínky, mrazem a větrem. Pevně na svém místě musí zůstat i při kontaktu s vozovkou a chodníkem. Při výběru bot na chopper si dejte pozor na odolnost vůči dešti. Na trhu totiž najdete boty na chopper, které pár kapek přežijí, ale většímu množství vody už zpravidla neodolají. Najdete ale i boty na chopper v nepromokavé variantě, v nichž můžete brázdit silnice za každého počasí.
Přednosti chopper/cruiser bot - neklouzavá podrážka odolná oleji, dvojité a trojité švy, vyrobeny z kůže, ocelová špička a zesílená výztuž, zpevněné podpatky a oblasti kotníků, nekroutící se podrážka, různé výšky, kožené výztuhy, mosazné nebo niklové spony nebo popruhy, zabudovaná výplň.
MX/ENDURO/ATV
Všechny boty na motorku mají především chránit, ale u MX bot to platí minimálně dvojnásob. Motokrosové boty totiž musí Vaše nohy udržet v bezpečí třeba při pádu z několika metrů nebo hromadném crashi během startu. Díky vysokému riziku zranění jde o specifický druh moto bot, který nenahradíte žádnou jinou moto botou.
Boty na motokros se vyrábí z kůže, polyuretanu a gumy a mají zpevnění v místech pro prsty i patu. Navíc mívají vyztužení, které zabrání nežádoucímu ohýbání a rotaci nohy.
Přednosti bot MX/ENDURO/ATV - poskytují maximum ochrany, vhodné do terénu pro rychlou a agresivní jízdu, odolávající různým elementům i terénu, vyrobeny z pevné kůže nebo jiných podobných materiálů, pevná ochrana v oblasti palce, hlavní a zadní části boty jsou velmi pevné a chráněné před oděrem, zapínání většinou na suchý zip a spony odolné silným nárazům, vyměnitelné části (spony, podrážky), přizpůsobeny, aby zabránily nečistotám a vodě dostat se dovnitř, speciální vyztužení a zpevnění pro ochranu nohy a zabránění ohýbán
BOTY NA SKÚTR
Sportovní a civilně vyhlížející boty na skútr je možné využít i pro další druhy motorek. Jde o městské boty, často v designu tenisek se zpevněnou špičkou a patou. Díky odlehčenější konstrukci v nich zvládnete procházku i kratší cestu za volantem.
SPORTOVNÍ BOTY
Očekávání od bot na sportovní motorku jsou jasná. Tady jde hlavně o bezpečnost. Tu musí bota zajistit jak v běžném provozu, tak na závodním okruhu. Boty tak nabízí ochranu prstů v podobě sliderů, paty, holeně i kotníků a perfektní odolnost proti prodření. Sportovní boty na motorku jsou také schopné absorbovat náraz, aby byly Vaše nohy při pádu v naprostém bezpečí. Konstrukce bot je lehčí než třeba u cestovních nebo městských bot, avšak vedle toho nabízí i kvalitní ventilaci, která zabrání zbytečnému pocení.
Přednosti sportovních bot - agresivní obuv pro riskantní jízdu se spoustou ochranných prvků speciálně navržená pro kontakt s obrubníky a pro odolnost před velkými nárazy, nahraditelné chrániče palců, konstruovaná ochrana paty, holeně a kotníků, kontrola torze, zavírání na zip nebo sponu, odlehčená konstrukce, vyynikající odolnost proti oděru, dvojité a trojité švy, ventilace, absorbce nárazů, zabudované polstrování.
Pokud nejste profesionální jezdec, který tráví za řídítky celé dny, seženete boty za velmi rozumné peníze. Pochopitelně, čím víc ochranných prvků, tím dražší boty budou, ale doporučujeme investici nepodceňovat. Věřte ale, že v případě nehody nákup speciálních bot přímo na motorku rozhodně oceníte. V současné chvíli najdete na trhu spoustu různých variant v různých cenových kategoriích. Možná se Vám nechce utrácet za motocyklové boty, ale věřte tomu, že až nastane čas, oceníte ochranu, kterou vám poskytnou, a nebudete svého nákupu litovat.
Velikost
Velikost bot je klíčová nejen pro Váš komfort, ale především z hlediska bezpečnosti. Všichni výrobci mají své tabulky velikostí, které si jsou často podobné, ale i tak je před nákupem doporučujeme nastudovat. Nemusí se totiž shodovat a už vůbec nemusí odpovídat velikosti Vašich civilních bot. Při výběru bot na motorku tak platí stejné doporučení jako u výběru moto helmy. Ideální je před nákupem boty pečlivě vyzkoušet a chvilku si v nich pochodit. Pokud se Vám na prodejnu ale nechce, doporučujeme k objednávce připojit alespoň délku chodidla nebo si ověřit, zda je možná výměna velikosti.
Design boty
Minimální ochranu poskytnou boty, které ani nejsou schopny zakrýt kotníky. Je to jednoduchá rovnice, nižší bota = nižší ochrana. Nejčastější zranění při nehodách na motocyklu se stanou právě chodidlům a nohám. Už z tohoto důvodu je důležité, aby chodidlo včetně kotníků a ideálně i holeně mělo správnou a pevnou ochranu odolávající nárazům nebo síle, aniž by se noha přetočila.
Výrobci provádí výzkum a přicházejí na trh stále s novými technologiemi. Boty, které jsou na trhu k sehnání nyní, jsou nejpokročilejší, co se týče ochrany, než byly kdykoliv předtím. Motocyklová bota poskytuje více ochrany než pracovní bota. Rozhodně se nedoporučuje jezdit v teniskách, žabkách, sandálech nebo jiných botách určených pro běžné denní nošení, tedy alespoň pokud Vám záleží na Vašem zdraví.
Jak vybrat rukavice na motorku?
Maximální požitek z jízdy Vám zajistí nejen perfektně sedící přilba a oblečení, ale rovněž správně zvolené rukavice. Určitě nezapomínejte na to, že není rukavice jako rukavice a rozdíly mezi nimi ovlivní, jak se budete během své jízdy cítit.
Rukavice na motorku neodmyslitelně patří do základní výbavy každého motorkáře. I z tohoto důvodu je důležité si uvědomit, na jakém stroji jezdíte, a podle toho vybírat vhodný typ. Kvalitní moto rukavice Vám poskytnou ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, pády, úrazy, odřeninami či zraněním a díky správným rukavicím bezproblémově zvládnete ovládání motocyklu bez vynaložení extra námahy.
Počasí
Nezanedbatelným faktorem při výběru moto rukavic je i to, za jakého počasí jezdíte. V našich podmínkách zažijete různé nástrahy počasí, naštěstí v rámci určitých mezí. Opravdu horkých dnů nebývá moc a většina rukavic Vás ochrání před zimou už od nějakých 0°C. Pokud i tak chcete dělat rozdíl, tak pro teplé počasí se doporučuje pořídit textilní rukavice s dobrým ventilačním systémem, naopak v zimě Vás zahřejí kožené rukavice nebo termo rukavice. V případě náhlého deště je možné ochránit ruce ještě i nepromokavými návleky.
Materiál
Dříve se rukavice vyráběly pouze z kůže. Dnes je kůže stále velmi častá, ale přidala se i spousta jiných materiálů. Kožené rukavice poskytují velmi slušnou míru ochrany a nevyžadují navíc použití dalších chráničů.. Textilní rukavice stále potřebují pro dobrou ochranu kevlarové nebo karbonové vlákno. I tak mají své výhody a technologie výroby textilu se neustále posouvají směrem vpřed.
Velikost
Velikost rukavic není snadné určit, záleží na materiálu a na jaké využití jsou určeny. Orientační velikost zjistíte změřením šířky dlaně a to nad palcem ve směru od prstů ruky. I tady mějte na paměti, že se kožená rukavice ještě vytvaruje a celkově přizpůsobí, takže jestli se Vám těšná například na šířku dlaně, časem si sedne. Mějte na paměti, že vše kožené povolí někdy až o jednu velikost.
Chopper, cruiser rukavice
Rukavice, které využijete, pokud sedláte chopper nebo cruiser. Vynikají svou originalitou, jedinečností a špičkovým zpracováním prvotřídních materiálů
Dlouhé rukavice
Mají různé chrániče kloubů a prstů, většinou i extra vrstvu kůže na dlaních a zápěstí. Dlouhé rukavice poznáte podle toho, že zakrývají ruku a jdou asi tak do půlky předloktí přes bundu. Jsou bezpečné, v případě pádu ochrání celou ruku, dlaně, prsty a zápěstí se v nich nepřetočí. Letní rukavice
Jsou skvělou volbou pro dlouhé výlety, kdy opravdu nechcete jet s propocenýma rukama. Letní rukavice udrží Vaše ruce v pohodlí i během teplého počasí a to hlavně díky ventilaci nebo lehkým strategicky umístěným materiálům, to vše aniž by omezovaly bezpečnost. Rukavice jsou vybaveny polstrováním, chrániči kloubů i ochranou dlaně. Ty jsou vyráběny většinou z kevlaru, karbonu nebo tvrdého plastu.
Motokrosové rukavice
Motokrosové rukavice jsou skvělé a poskytují vysokou míru ochrany i na silnici. Ochrání dlaň ruky, prsty, mají chrániče na kloubech a můžete je dopasovat ke svému osobitému stylu i vybranému outfitu. Off-roadové rukavice
Velmi často stejné nebo alespoň podobné motokrosovým rukavicím, ale tyto jsou určené pro jezdce, kteří tráví opravdu spoustu času ve špíně, hlíně, bahně atd. Většinou se vyrábí z textilu, jsou pohodlné, mají ventilační otvory a jsou prodyšné. Bývají lehké a snadno se v nich motorka ovládá.
Silniční (cestovní) rukavice
Rukavice jsou připravené ochránit jezdce při pádu na tvrdý povrch silnice. Většinou se vyrábí z kůže, ale na trhu můžete najít i textilní materiály nebo koženku. Bývají silnější než off-roadové rukavice a dají se použít za různého počasí, ať je sychravý podzim nebo horké letní dny. Ochrana před nepříznivými vlivy počasí je u tohoto typu rukavic opravdu rozmanitá.
Závodní (sportovní) rukavice
Nehoda nebo náraz během závodu na tvrdý povrch a za velmi vysoké rychlosti je pravděpodobně nejhorší scénář pro každého jezdce. Proto se závodní rukavice vyrábí z nejlepších materiálů, s nejnovějšími protektory, jsou vystaveny testování a používají se na nich nejmodernější technologie. Bezpečnost není jediná věc, kterou se závodní moto rukavice pyšní. Mají i skvěle propracovanou ventilaci a jsou pohodlné pro snadnější ovládání motorky.
Údržba a péče
Životnost rukavic záleží na péči, kterou jim věnujete při údržbě, a na podmínkách, za kterých je využíváte. Pokud rukavice koupíte a jezdíte za slunce i deště bez základní údržby, pak se i velmi drahé rukavice rozpadnou během jedné sezóny. Je nutné vždy rukavice nechat pomalu a řádně uschnout a až poté použít vhodný konzervační přípravek na materiál, z kterého jsou rukavice vyrobeny. Životnost rukavic ovlivňuje i správně zvolená velikost. Vyplatí se investovat do rukavic vhodných pro Váš styl jízdy, ale ještě více do takových, které vyhovují Vašim potřebám po všech stránkách. Nepodceňte proto nákup vhodných moto rukavic a věnujte jejich výběru náležitou pozornost. Jen skvěle padnoucí rukavice Vám mohou poskytnou potřebné bezpečí a komfort. Pořiďte si takové moto rukavice, aby se staly Vaší druhou kůží a sedly Vám doslova na tělo.
Jak vybrat bundu na motorku?
Bunda na motorku musí být v první řadě bezpečná, komfortní a velice funkční vzhledem k rychlosti jízdy a povětrnostním podmínkám.
Při jízdě za snížené viditelnosti nebo špatném počasí je samozřejmě důležité, aby bunda pro motorkáře disponovala reflexními prvky, které oceníte nejen při změně počasí, ale rovněž při neplánované kolizi nebo zastávce v rámci Vašich cest. Výběrem správné bundy na motorku povýšíte svůj zážitek z jízdy na maximum a budete se cítit skvěle za každého počasí.
I když se může zdát, že při nákupu moto bundy Vás nemůže nic zaskočit, připravili jsme pro Vás pár cenných rad, kterými je dobré se při výběru a nákupu této nepostradatelné součásti výbavy nechat inspirovat.
Velice důležité je při výběru oblečení na motorku vědět, zda si chcete pořídit koženou nebo textilní bundu, kdy a jak často ji budete používat, na jaké motorce jezdíte. Zároveň je dobré si ujasnit, zda si chcete koupit kombinézu nebo si přejete pořídit set bunda + kalhoty. Poradíme Vám i to, jak vybrat správnou velikost a jak o moto oblečení správně pečovat.
Kožená nebo textilní?
KOŽENÁ BUNDA
Zohledníme-li ochranu při případném pádu, kožené oblečení s integrovanými chrániči je tou nejlepší volbou. Chrániče na kožených bundách perfektně drží svou pozici a poskytují tak maximální možnou ochranu. Kůže však patří z hlediska prodyšnosti a komfortu mezi méně pohodlné materiály a to hlavně v případě, pokud Vás zastihne déšť nebo jezdíte dlouhé trasy. Při vysoké rychlosti je ale ochrana v koženém oblečení nejvyšší.
výhody |
nevýhody |
skvěle padnoucí na tělo |
vyšší pořizovací cena |
integrované chrániče |
náročnější údržba a čištění |
maximální pohodlí při vysokých rychlostech |
vyšší hmotnost |
vysoká ochrana při pádu či kolizi |
méně civilní vzhled |
vhodné pro sportovní a závodní jezdce |
|
TEXTILNÍ BUNDA
Druhou možností jsou bundy z textilních materiálů, které jsou lehčí než kůže a díky moderním technologiím a použití špičkových materiálů jsou odolné povětrnostním podmínkám. Jsou rovněž nepromokavé, ale díky ventilačním panelům poskytují ideální cirkulaci vzduchu.
Bývají vybaveny chrániči ramen, loktů a páteře. Jsou pohodlnější a vhodnější na dlouhé cesty, jelikož je v nich zajištěna potřebná pohyblivost, flexibilita a můžete se v nich bez problému pohybovat. Jsou ideální volbou pro jízdu v terénu nebo při střídání teplého a chladného počasí. Oproti kůži jsou daleko pohodlnější, skvěle odvádí pot a odvětrávají. Můžete vybírat ze široké nabídky stylů, barev, střihů, materiálů, délek a případných doplňků
výhody |
nevýhody |
variabilnější použití, flexibilnější kombinování |
nižší ochrana při případném pádu či kolizi |
nižší pořizovací cena |
údržba a čištění jen pomocí speciálních přípravků |
odolnost povětrnostním podmínkám |
|
pohodlí, praktičnost, odvětrávání, ventilace |
|
vhodné pro cestovatele a jízdu na delší trasy |
|
Frekvence používání
Bundu na motorku budete v rámci bezpečné jízdy potřebovat vždy. Pro teplejší dny je ideální volbou bunda s odvětrávacími plochami. Letní bunda na motorku bývá kratší. Všechny bundy bez vyjímky disponují homologovanými chrániči ramen a loktů. Součástí moto bundy nemusí být za všech okolností zádový (páteřový) chránič, ten je možné si dokoupit dle typu bundy a vložit do připraveného prostoru. Další variantou, jak zvýšit bezpečnost jezdce, je například použití airbagové bundy nebo vesty.
Bunda na motorku a chrániče
Chrániče bývají vyrobeny z mnoha různých materiálů - elastomerová pěna, termopaměťová pěna, EVA pěna. V případě nárazu se jednotlivé vrstvy pěny posunou vůči sobě, což vede k nárazu na větší plochu a tím se minimalizuje energie, která se přenáší. Zásadním ukazatelem je jejich level.
Level 1 považujte za zcela základní. S takovýmito chrániči se setkáte u většiny prodávaného oblečení, kde jsou již zahrnuty v základní výbavě. Každý chránič kloubů i zad, který se chce pyšnit splněnou CE normou, by měl mít na sobě tabulku. V tabulce by mělo být označení T+ a T-. To znamená, že chránič je schopen dostát kvalitativním požadavkům jak nízkých teplot (obvykle -20 °C), tak teplot vysokých (+40 °C). Pokud tam T+ nebo T- chybí, chránič to nesplňuje.
A jaké chrániče by měla bunda na motorku mít? Naprosté minimum jsou chrániče loktů a ramen. Celkem běžné jsou aspoň tenké chrániče zad. Naprosto ideální jsou pak chrániče napevno všité do bundy. Při výběru bundy si dávejte velký pozor, aby bunda nejen perfektně seděla sama o sobě, ale především, aby chrániče byly umístěné tam, kde mají být. Pokud vše nesedí, jak má, hrozí, že se chránič při pádu sesune a nebude plnit svůj účel.
Styl jízdy (typ motocyklu)
Pro jízdu na závodních a sportovních motocyklech je nejvhodnější kůže, zatímco pro jízdu na cestovních motorkách, skútrech, endurech a cross motorkách je vhodnější textil. U chopperů a naháčů je výběr na motorkáři, zde je totiž vhodné obojí.
Dáváte přednost kombinéze nebo setu bunda+kalhoty?
JEDNODÍLNÁ KOŽENÁ KOMBINÉZA
Jedná se o moto kombinézy, u kterých je moto bunda p
evně spojená se spodním dílem. Jsou neprodyšné, velmi funkční, vysoce oděru vzdorné a přitom se dobře nosí díky variabilnímu střihu, který se přizpůsobí jízdní pozici.
Důležité je však koupit velikost, která Vám sedne vyloženě “na tělo”, mnohdy při koupi až o jednu velikost menší, než je Vaše konfekční velikost - kůže se časem vytáhne. Součástí kombinéz jsou chrániče, které jsou umístěné a zafixované přesně tam, kde mají být.
DVOUDÍLNÁ KOŽENÁ KOMBINÉZA
Jedná se o moto kombinézy, u kterých je moto bunda připojená k moto kalhotám pomocí spojovacího zipu. Stejně jako u jednodílných kombinéz je dvoudílná kombinéza vybavená homologovanými chrániči. Bunda disponuje chrániči ramen a loktů a ve většině případů je zde příprava pro použití zádového chrániče a chrániče hrudníku. Kalhoty jsou vybavené chrániči kolen a chrániči boků.
TEXTILNÍ SET BUNDA+KALHOTY
Dvoudílnou soupravu můžete výborně kombinovat, máte možnost vybrat si různé materiály a jednotlivé díly můžete různě dokupovat nebo odkládat, většinou jsou v moderním designu a jsou vhodné i pro běžné nošení. Bunda by měla být dostatečně dlouhá, aby Vám nefoukalo na záda. Velikost Kožená bunda na motorku by Vám měla těsně přiléhat na kůži a to především v místech, kde jsou chrániče. Myslete na to, že se Vám kůže po pár nošeních vytáhne (nezřídka i o jednu velikost), takže je lepší, když si pořídíte opravdu těsnější oděv.
Oblečení by Vám mělo padnout na tenkou vrstvu a jelikož v něm jezdíte v přikrčené poloze, je potřeba myslet i na pohyblivost, protože nesmí dojít k tomu, že by Vás kožený oděv omezoval v pohybu.
Tomu je v dnešní době naštěstí přizpůsobena technologie výroby, proto kvůli pohyblivosti bývají rukávy kratší (holé místo zaplníte rukavicemi) a v místech jako ramena, kolena a kříž je skládaná kůže s elastickými prvky, nejčastěji kevlarovými.
Výběr velikosti u textilního oblečení je velmi podobný jako u kůže s tím rozdílem, že textil se Vám po pár nošení nevytahá. Textilní oděv by měl být opět těsný, především v místech, kde se nachází chrániče. Tento druh oblečení Vám musí být pohodlný už když si ho obléknete poprvé.
V naší nabídce naleznete kožené bundy na motorku a textilní bundy na motorku nejen v klasických velikostech, ale rovněž máme široký sortiment moto bund v nadměrných velikostech. Řiďte se velikostními tabulkami uvedenými u jednotlivých produktů nebo nás neváhejte kontaktovat. Pokud u nás zakoupíte oblečení, které Vám přesto nebude sedět, je možné ho bez problémů vrátit a vyměnit za správnou a odpovídající velikost.
Údržba a péče
KOŽENÁ BUNDA
Věci z kůže se obecně nesmí prát, doporučuje se pouze čištění vlažnou vodou a houbičkou. Vždy bychom měli použít čisticí prostředky, které jsou výhradně určené k ošetřování kůže (doporučujeme například balzám na kůži RSA). Tyto přípravky jsou speciálně vyvinuté pro ošetřování tohoto materiálu, nepodceňujte proto výběr vhodného produktu.
Nikdy nepoužívejte vysokotlaké čističe. Vlhkou kůži je ideální nezavěšovat, aby nedošlo k jejímu vytahování. Kožené oblečení je vhodné sušit pouze volně rozložené, nikdy ne na slunci či za pomoci jiných zdrojů tepla. Po vyschnutí je vhodné kůži namazat.
Je důležité si připomenout, že kůže je přírodní produkt a může vykazovat některé barevné nebo povrchové nedokonalosti. Některá kůže může barvit materiály/předměty, které přijdou do přímého kontaktu s barvenou kůží během několika počátečních použití.
TEXTILNÍ BUNDA
Vzhledem k použitým materiálům by údržba měla být velice šetrná. Nedoporučujeme používat aviváž. Podšívku bundy doporučujeme prát v rámci programu "ruční praní" při teplotě max. 30°C. Textilní bundy nebělte, nesušte v sušičce, chemicky nečistěte a nežehlete.
Nepříznivé počasí? S námi žádný problém!
Vypadá to, že léto se chýlí ke konci... To ale neznamená, že si nemůžete moto sezónu o pár týdnů prodloužit. Budete k tomu potřebovat především kvalitní, vhodné a pohodlné oblečení na svůj stroj. Využijte právě naskladněných novinek s řadou funkčních prvků a cestujte bezstarostně a pohodlně i během nižších teplot.
Zatímco v letních měsících byly v hledáčku lehké bundy a jeansy na motorku, nyní jsou aktuální kvalitní bundy s termo vložkou či speciálních membránou proti dešti a větru. Prodlužte si letní sezónu a vybavte se základními kousky do každého počasí. Kvalitní oblečení nejen z nově naskladněné kolekce, ale i modely pro náročné jezdce můžete nakoupit online na eshopu www.motozem.cz nebo případně na jedné z našich prodejen www.motozem.cz/prodejny/.
Kdo hledá ideální poměr mezi cenou a kvalitou, můžu volit z českých značek RSA nebo Street Racer. Tímto ale seznam značek nekončí. Spolupracujeme výhradně s ověřenými výrobci, kteří se mohou pochlubit vysokou kvalitou zpracování, špičkovými materiály a příznivými cenami.
V sortimentu naleznete spoustu nezbytností pro nadcházející podzimní dny. Nepromokavé oblečení zajistí ochranu před deštěm, větrem a nepříznivými povětrnostními podmínkami kdykoliv během Vašich cest. Nepromoky se snadno oblékají na oblečení, neomezují v pohybu a snadno se složí do malého obalu.
Podzimní moto výbava by se měla nést rovněž v duchu výrazných barev, díky kterým budete na cestách nepřehlédnutelní. Bundy jsou označené reflexními prvky a disponují prostornými kapsami pro veškeré nezbytnosti. Stejně tak kalhoty disponují řadou vychytávek a rafinovanými detaily. Rezistentní textilie jsou odolné vůči oděru i protržení a díky speciálním vláknům Vám podšívka a odnímatelné vložky poskytnou ideální komfort za každého počasí.
Velké popularitě se těší turisticky střižený bundy. S nimi máte zajištěnou svobodu pohybu s maximálním pohodlím. Prodloužený zadní díl je ideální do chladného počasí. Nezapomínejte samozřejmě ani na stabilní a pevnou obuv a homologovanou přilbu.
Zapomeňte na limity! Díky široké nabídce plné novinek se neomezujte a buďte připravení na pokračování sezóny.
Jak se obléct na motorku v létě
Před pár dny začalo astronomické léto, proto je nejvyšší čas připravit nejen svou jednostopou krasavici, ale především Vás – jezdce, spolujezdce, řidiče – na cestování v teplém nebo horkém počasí
Existují lidé, kteří neřeší, zda jezdí v tričku, kraťasech či sandálech, ti svědomitější využívají letní oblečení na motorku, které jim poskytne nejen potřebnou míru bezpečnosti, ale zároveň požadovaný komfort a prodyšnost. Díky skvělým produktům z naší nabídky si můžete užít cestování na maximum i Vy. Pohodlí při jízdě by nikdy nemělo být na úkor Vaší bezpečnosti.
FUNKČNÍ PRÁDLO (TERMOPRÁDLO) Základem pohodové jízdy v nejparnějších dnech je používání prodyšného funkčního prádla (termoprádla). Díky jeho použití se na Vás nenalepí další vrstvy oblečení a budete v suchu i v tropických teplotách.
Termoprádlo neslouží k tomu, aby Vás v teplém počasí ochlazovalo, ale plní funkci odvádění potu. Díky tomu se budete moci na řízení motocyklu naplno soustředit a cestu si užít. Nebudete ulepení a ani po celodenní jízdě nebudete cítit potem. Doporučujeme používat funkční tričko s dlouhým rukávem a kalhoty s dlouhými nohavicemi. Odvod potu tak bude zajištěný rovnoměrně po celém těle.
BUNDA NA MOTORKU Letní bunda na motorku je bezesporu základní prvek, který by ve Vašem šatníku neměl scházet. Místo kožených motorkářských bund a kombinéz si na léto pořiďte bundu na motorku, která bude vynikat velkou propustností vzduchu a bude vybavená ventilačními prvky. Postará se o ochranu horní části těla a díky průduchům a perforaci zajistí účinné odvětrávání. Pro teplé období je vhodné zvolit i jinou barvu než klasickou černou, která nejvíce přitahuje slunce a zvyšuje tak teplotu Vašeho těla.
Při výběru lehké letní bundy na motorku si však dejte pozor na odolnost vůči vodě. Většina modelů Vás před deštěm neochrání. Pro zajištění prodyšnosti totiž nebývají nepromokavé. Dobrou volbou jsou lehké bundy, které mají z vnitřní strany odepínatelnou Gore-texovou nebo jinou nepromokavou vrstvu. Snadno ji složíte a schováte do úložného prostoru motorky a když začne pršet, jednoduše ji k bundě připnete. Horní vrstva motobundy promokne, ale ta druhá Vás udrží v suchu.
Do tohoto výběru bezesporu patří bunda na motorku Shima Openair, kterou nabízíme jak v dámském, tak v pánském provedení a dokonce ve třech barevných variantách. Je vyrobená z kvalitního prodyšného materiálu a vybavená rozsáhlými mesh panely zajišťujícími skvělou prodyšnost. Systém Evo-link umožní připojení chladící vesty, jež Vám zajistí maximální komfort.
Chybu neuděláte určitě ani výběrem skvělé bundy Revit Eclipse, která je rovněž k dispozici v pánském i dámském střihu, mnoha barevných variantách a celé škále velikostí. Špičkový dodavatel, který u svých produktů využívá kvalitní materiály, propracované detaily a originální pojetí, Vás přesvědčí na první pohled. Bunda Revit Eclipse je ideální do teplých letních dní, jelikož je vybavená lehkou síťovinou zaručující ideální cirkulaci vzduchu.
Na výběr máte i bundu Ozone Dart v černém nebo černo-fluo žlutém provedení. Tato bunda je výjimečná nejen skvělými vychytávkami a kombinací mnoha moderních prvků, ale nabízíme ji v široké velikostní škále – od velikosti 2XS až po 10XL.
Bunda na motorku RSA Airforce potěší všechny příznivce cestování, kteří požadují vyvážený poměr kvalitního produktu za přijatelnou cenu. Svými vlastnostmi je vhodná do teplejšího počasí a má účinný systém ventilace, který Vám poskytne maximální pohodlí v letním období.
Dokonale propracovaná a prodyšná bunda Elite z nové kolekce značky Street Racer Vás osloví mnoha vychytávkami, podšití příjemnou síťovinou, dokonalou výbavou i příjemnou cenou. Můžete si ji zakoupit v černém nebo černo-bílém provedení a široké škále velikostí. Ventilace bundy je zajištěná pomocí prodyšných panelů mesh v přední části bundy i na zádech.
KALHOTY NA MOTORKU Zvláštní pozornost věnujte také výběru oblečení pro spodní část těla. Pokud nedáte dopustit na jeansy a rádi byste v nich jezdili i na motorce, pořiďte si speciální jeansy na motorku. Mezi jezdci jsou stále populárnější kalhoty denimového vzhledu, který je na první pohled nerozeznatelný od běžně dostupných jeansů. V naší nabídce ale najdete pohodlné, cenově dostupné a bezpečné kalhoty vyztužené aramidovou tkaninou, které už nebudete chtít svléct! Díky spojení funkčnosti a stylu patří tyto kalhoty do šatníku každého motorkáře. Důvodů, proč investovat do těchto parádních kalhot, se najde spousta. Jsou pohodlné a odolné, navíc Vám zajistí adekvátní ochranu i při pádu z motorky. Samozřejmostí jsou chrániče kolen a boků, pružný materiál a zdvojené švy v nejvíce namáhaných místech.
Pokud dáváte přednost klasickým kalhotám na motorku, výběr z našeho sortimentu je široký. Textilní kalhoty Vás okouzlí svým důrazem na detail, bezpečnost a komfort. Špičkové komponenty a propracované střihy jsou přesně to, co potřebujete, abyste si užili svou jízdu doslova na plný plyn. Textilní kalhoty jsou určené především pro cestovatele a vyjížďky na delší trasy. Základem by měla být potřebná ventilace, nastavitelnost šířky pasu pomocí stahovacích pásků, snadné zapínání nebo vybavení tolika potřebnými kapsami. Naprosto základní součástí výbavy jsou samozřejmě chrániče kolen, které jsou v některých případech výškově nastavitelné. Textilní kalhoty jsou samozřejmě měly ušité sv souladu s bezpečnostními normami a předpisy.
Například moto kalhoty Ozone Jet II zajišťují díky panelům Steel Mesh ideální cirkulaci vzduchu a předchází tak k přehřívání organismu. Samozřejmostí je vyjímatelná, voděodolná a prodyšná membrána, kterou ve chvíli nepříznivého počasí můžete ke kalhotám připnout a budete tak chránění proti dešti.
Nebo si užijte nejteplejší dny roku v třívrstvých kalhotách RSA Breeze, které jsou u nás k dispozici v široké škále velikostí a poskytují ideální variabilitu – přizpůsobíte si je dle počasí – a poskytnou Vám maximální komfort.
Zárukou kvalitního výběru jsou bezesporu i kalhoty na motorku Street Racer Elite, které můžete díky krátkému zipu sepnout se stejnojmennou bundou a vytvořit tak jednotný komplet vhodný pro cestování. Tyto dokonale propracované a prodyšné kalhoty Vás určitě osloví.
BOTY NA MOTORKU Ve vysokých motorkářských botách opatřených řadou bezpečnostních prvků Vám bude vždycky horko. Z hlediska bezpečnosti jsou však důležité, a tak jsou jasnou volbou při dlouhých výletech, vyjížďkách nebo dovolených. Chcete-li vyrazit na kratší vyjížďku, můžete místo vysokých bot sáhnout po kotníkových. Vždy však používejte motorkářské kotníkové boty s vyztužením v místě pro řadicí páku a na kotníku. Nikdy nenoste otevřené boty a vyhněte se i obyčejným plátěným teniskám nebo jiné městské obuvi, která Vás dostatečně neochrání.
RUKAVICE NA MOTORKU I v případě ochrany rukou myslete především na své bezpečí v kombinaci s potřebným komfortem. V našem sortimentu máte k dispozici jak klasické rukavice, tak krátké a prodyšné letní rukavice na motorku, které využijete v teplých dnech. Ideální je při delším trasách propocené rukavice střídat se suchými, abyste se cítili dobře.
DOPLŇKY DO TEPLÉHO POČASÍ V letním počasí Vám zajisté zpříjemní cestování chladící vesty z pružných a lehkých tkanin. Vesty poskytují chlazení až o několik stupňů pod okolní teplotu, jsou snadno použitelné a můžete je využít nejen pro jízdu na motorku, ale i pro jakékoliv volnočasové aktivity.
Při jízdě v horkých dnech samozřejmě dodržujte pravidelný pitný režim, při delších trasách zachovávejte potřebné přestávky či odpočinek a dbejte na dobrý technický stav motocyklu.
Jak vybrat helmu na motorku?
Moto přilba je naprosto zásadní součást bezpečnostní výbavy řidičů motorek a jejich spolujezdců. Jejich výběru byste proto měli věnovat zvlášť pečlivou pozornost.
Základní rozdělení
Je důležité zohlednit, na jaké motorce jezdíte, a podle toho si vybrat nejvhodnější přilbu, která bude odpovídat přesně Vašim potřebám.
CAFE RACER
Přilby typu cafe racer si zamilujete díky jejich jednoduchosti, použití prvotřídních materiálů i prvkům splňujícím nejpřísnější kritéria bezpečnosti.
CESTOVNÍ
Cestovní přilby jsou ve většině případů vybavené odnímatelným nosním deflektorem a kompletně vyjímatelným a pratelným interiérem. Pohodlné, funkční, kvalitní a bezpečné. Takové jsou cestovní přilby na motorku splňující nejpřísnější požadavky bezpečnosti a kvality, s nimiž si užijete při jízdě maximální komfort.
CHOPPER, CRUISER
Originální a dokonale vyladěné přilby, které využijete, pokud sedláte chopper nebo cruiser. Vynikají svou jedinečností, funkčností a za každých okolností dokážou podtrhnout Váš osobitý sty
INTEGRÁLNÍ
Integrální přilby kryjí celou hlavu včetně očí a brady, ve většině případů disponují mimo jiné integrovanou sluneční clonou, čirým plexi, propracovaným systémem ventilace a vyjímatelným bradovým deflektorem. Moderní, stylové a perfektně vyladěné přilby poskytující pohodlí, bezpečnost, důraz na osobitost a atraktivní design.
MX, ENDURO, ATV
K motokrosu neodmyslitelně patří originální dres, dokonalá přilba, perfektně padnoucí rukavice a skvělé obutí. Doplňte svou moto výbavu o kvalitní přilbu s neotřelým designem a prvotřídní výbavou.
OTEVŘENÉ / NA SKÚTR
Pro jízdu na skútru Vám z naší nabídky můžeme doporučit otevřené přilby, které sice nedisponují ochranou brady, přesto splňují veškeré bezpečnostní normy. Ve většině případů jsou vybavené plexi s úpravou proti poškrábání, zapínají se pomocí mikrometrické spony a jejich hlavním plusem je i jejich extrémně nízká hmotnost. Otevřené přilby jsou velmi často využívány u motorkářů, kteří vyznávají pomalejší a klidnější styl jízdy. Jsou velice lehké, nedisponují ochranou brady, přesto splňují veškeré bezpečnostní normy.
PŘEKLÁPĚCÍ
Překlápěcí přilby jsou na první pohled podobné integrálním a disponují nejpromyšlenějšími mechanismy překlápění. Bradu včetně plexi tak lze jediným pohybem kompletně překlopit dozadu – přilba se tak snadno změní na otevřenou s nízkým aerodynamickým odporem. Ve spojení s nejnovějšími technologiemi, prvotřídními materiály a revolučními designy přináší tu správnou volbu pro Váš maximální požitek z jízdy.
VÝKLOPNÉ
Vyklopné přilby jsou na první pohled podobné integrálním. Díky svým jedinečným vlastnostem a použití nejlepších materiálů zajišťují vysokou bezpečnost, špičkovou ochranu a jedinečné pohodlí. Přilby jsou vybavené množstvím prvků, které Vaši jízdu posunou o level výše. Komfortní antibakteriální interiér, zapínaní pomocí mikrometrické rychlopřezky, sluneční clona, účinný větrací systém nebo plexi patří k základnímu vybavení.
ZÁVODNÍ
Závodní přilby kryjí celou hlavu včetně očí a brady. Mají sice omezenou výbavu, ale právě tento fakt přispívá k tomu, že umožňují komfortní a maximálně bezpečnou jízdu sportovně založeným motorkářům. Zapínají se pomocí D-kroužků. Jsou zároveň menší, aby neomezovaly pohyb jezdce v jízdní pozici při použití kombinézy vybavené aerodynamickým hrbem. Jsou testovány dle stanovených pravidel a norem.
Velikost
Velikost přilby na motorku je nejdůležitější parametr při výběru. I ta nejkvalitnější a nejdražší helma se Vám může vymstít, bude-li velká. A s malou přilbou si cestování na Vaší jednostopé krasavici také moc neužijete. První orientací při volbě velikosti je obvod hlavy. Ten si nejlépe změříte krejčovským metrem. Měřte obvod přes čelo nad obočím, těsně nad ušima.
Nyní znáte svou orientační velikost. Toto je skutečně pouze pro orientaci a nikde není psáno, že pokud naměříte určitý obvod, bude pro Vás ideální velikost dle tabulky konkrétní značky. Kolik výrobců a modelů, tolik i tvarů vnitřního prostoru helem. Proto se při nákupu přes internet vždy ujistěte, že Vám prodejce v případě potřeby velikost přilby přeměří, nebo nebude problém s její výměnou či vrácením.
Výběr a zkoušení
Při zkoušení na prodejně si vybranou přilbu nasaďte na hlavu. Je dobré, když helma klade mírný odpor (je užší). Takto tvarovaná vnější skořepina bude dobře držet při případném pádu a při vyšších rychlostech na hlavě bude klidnější. Po usazení helmy na hlavu musíte mít pocit, že Vás přilba plně obepíná (obvod hlavy, tváře). Ideálně by měla být nová přilba na první pocit spíše menší a při skousnutí se lehce kousnete do tváří. V žádném případě však nesmíte cítit bolest v oblasti spánků nebo byste neměli cítit na čele tlak hrany průzoru helmy. V takovém případě je přilba malá.
Pokud však máte pocit, že je přilba pohodlná a tlak cítíte pouze shora, je tato velikost také nevyhovující, helma je Vám velká. Mějte na paměti, že každá nová helma je z výroby pravidelná a teprve nošením se přizpůsobí tvaru Vaší hlavy. Po velmi krátké době používání se interiér (polstrování) helmy přizpůsobí tvaru Vaší hlavy, „vymáčkne se“ a přilba pak bude volněji a pohodlněji sedět. Kupujte proto přilbu spíše těsnější. Pokud se Vám nová helma dobře nasazuje a je velmi pohodlná, bude s největší pravděpodobností za jízdy hlučná a nestabilní.
Dobrou pomůckou při zkoušení nové helmy je lehce uchopit helmu za podbradek (u otevřené přilby za lícní části) a zahýbat hlavou nahoru - dolů a do stran. Pokud následuje helma hlavu ve směru pohybu bez vůle, velikost je správná. U otevřených přileb postačí energicky pokývat a zavrtět hlavou. Nebojte se ponechat si helmu několik minut na hlavě, jenom tak zjistíte, zda v ní vydržíte i při delší jízdě.
Pokud si pořizujete kompletní výbavu na motorku, doporučujeme zkoušet oblečení s již nasazenou přilbou. Díky tomu můžete dopasovat komplet dle Vašich představ a tak, aby moto přilba skvěle seděla například k límci bundy nebo páteřovému chrániči.
Pokud má přilba sluneční clonu, zkuste jí dát dolů, jestli Vám nepřekáží ve výhledu nebo nenaráží do nosu. Pokud nosíte dioptrické brýle, vybírejte takovou přilbu, která je pro tyto motorkáře uzpůsobená a má vyčleněný prostor pro dioptrické brýle.
Vychytávky
V současné době můžete na trhu sehnat přilby v různých cenových relacích, mnoha barevných variantách, velikostech, stylech a typech. Vaši pozornost určitě upoutá i spousta vychytávek, které mohou Vaše cesty v lecčem zpříjemnit.
Homologace
Každá přilba, která je používána na veřejných komunikacích, ale i na závodních tratích, musí mít homologaci. Ta Vám zaručí, že splňuje základní požadavky na ochranu Vašeho zdraví. U nás platí evropská homologace ECE, aktuálně ECE22-05. Takto jsou označeny všechny helmy, které jsou testovány a schváleny pro provoz na pozemních komunikacích. Toto označení musíte na přilbě bezpodmínečně najít. Většinou na vnější straně zátylku helmy spolu s velikostí a váhou a vždy je na štítku přišitém na upínacím popruhu.
Písmeno a číslice v kruhu neznačí číslo homologace, jak se mnozí domnívají, je to označení země, ve které byla helma homologována. V České republice není zkušebna pro testování motocyklových helem, a tak přebíráme veškeré homologace z ostatních evropských zemí. Na štítku naleznete číselné označení homologačního protokolu, které začíná v případě ECE22-05 číslicemi 05. Spolu s těmito číslicemi je v označení i písmeno J, nebo P. Tato písmena označují typ helmy: J = JET (otevřená helma), P = PROTECT (uzavřená „integrální“ helma).
Životnost
Obecně platí, že přilbu je dobré měnit každé tři roky a to za předpokladu, že ji užíváte sami. Nikdy helmu nepůjčujte, interiér je vytvarován na Vaši hlavu. Jiná hlava tvaruje výplň jinak, tudíž zvětšuje volný prostor a zkracuje tím životnost. Po pádu helmu vždy vyměňte! I když na povrchu skeletu přilby jsou vidět jen drobné škrábance, vnitřní výplň je v místě úderu již deformována a neplní svou ochrannou funkci.
Čištění a údržba
Údržbu a čištění provádějte vždy za pomocí přípravků, které jsou k tomu primárně určené. Na trhu naleznete spoustu čističů přileb a plexi, díky kterým dostanete helmu do stoprocentní kondice. Aktuální nabídka plně vychází vstříc i těm nejnáročnějším zákazníkům. Přilba tak plní primárně nejen funkci bezpečnostní a ochrannou, ale stává se rovněž atraktivním módním doplňkem Vaší moto-výbavy. Přejeme Vám při jejím zkoušení a koupi šťastnou ruku a spoustu bezpečně naježděných kilometrů.
Nepromoky, termoprádlo, zateplené oblečení
Po krásných letních dnech nyní přichází ochlazení. V nastávající podzimní sezóně určitě přijde vhod nepromokavé oblečení.
V kategorii nepromoky naleznete moto oblečení do deště, které je určeno jako vrchní nepromokavá vrstva a zároveň díky nim prodloužíte životnost oblečení. Toto oblečení oceníte především při cestování, kdy Vás zastihne nepřízeň počasí. Nepromoky jsou opatřeny reflexními prvky, aby Vás bylo vidět i za deště.
Kvalitní nepromok - ať už v podobě kombinézy, nebo bundy a kalhot - Vám zajistí potřebný komfort a pohodlí. Pokud rtuť teploměru výrazněji poklesne, můžete použít do klasické moto-bundy termo vložku (tepelnou/zimní vložku).
Pláštěnka a nepromokavé návleky jsou skladné a můžete je vozit u sebe i když se zdá být obloha bez mráčků. Nepromoky Vás ochrání před náhlou změnou počasí, která v tomto období není neobvyklá.
Vyhřívané rukavice jsou výborným partnerem pro podzimní výjezdy na mašině. Ruce trpí při jízdě v chladném počasí nejvíce a kromě toho, že jsou prokřehlé prsty nepříjemné, ztrácíte v nich i cit, což může být na motorce nebezpečné. Zvolit můžete rukavice napájené vlastními bateriemi, nebo variantu, která se připojí přímo k motocyklu - pokud Vás neobtěžuje pocit "svázanosti", ušetříte čas i peníze za koupi nových baterek.
Vyhřívané rukojeti řidítek jsou další možností, jak udržet ruce v teple. Hřejí však pouze do dlaní, proto je doporučujeme doplnit větrnými štítky, nebo na řidítka připnout tzv. sloní uši, které udrží teplo i vně rukou.
V naší nabídce naleznete i vyhřívané vložky do bot, vyhřívané vložky do rukavic nebo vyhřívané vesty. Jak vidět, k chladnému počasí se můžete díky výrobkům MotoZemě postavit čelem.
Pohodlně u nás pořídíte návleky na boty i rukavice, nepromokavé bundy, kalhoty či kombinézy, které Vaši jízdu v mnohém zpříjemní.
Jeansy na motorku
Mezi jezdci jsou stále populárnější kalhoty denimového vzhledu, který je na první pohled nerozeznatelný od běžně dostupných jeansů. V naší nabídce ale najdete pohodlné, cenově dostupné a bezpečné kalhoty vyztužené aramidovou tkaninou, které už nebudete chtít svléct!
Díky spojení funkčnosti a stylu patří rifle na motorku do šatníku každého motorkáře. Důvodů, proč investovat do těchto parádních kalhot, se najde spousta. Vypíchli jsme pro Vás alespoň ty nejzajímavější.
Výhody jeansů vyztužených aramidem:
+ Bezpečnost - kalhoty jsou vyráběny z velmi odolného denimu doplněného o inovativní aramidová vlákna a zesílení v namáhaných oblastech. Vlastnosti materiálu zajišťují odolnost vůči oděru a protržení. Modely riflí jsou vybaveny odnímatelnými chrániči kolen, u vybraných modelů splňující normu EN 1621-1:2012 - Level 2, a kapsami na chrániče boků nebo beder, popřípadě protektorem kostrče. Jeansy mají též vyztužení v úrovni hýždí, boků a stehen. Podle typu kalhot lze vybrat modely s vyjímatelnými chrániči, aniž byste museli kalhoty svlékat nebo si je můžete výškově nastavit.
+ Maximální komfort - ten zajišťují strečové panely a sportovní střih. Jeansy od značky Revit obsahují navíc vlákno CoolMax®pro pohodlné letní projížďky.
+ Praktické doplňky - jeansy mají řadu vychytávek, například prostorné kapsy, ventilační otvory, případně zipy pro nastavení velikosti obvodu nohavic.
+ Stylový design - jejich nadčasový vzhled nevyjde z módy a navíc sluší každé postavě. Jezdkyním vyniknou křivky, pánové se v nich budou cítit fantasticky. Módní vzhled doplňuje široký výběr barevného zpracování s důrazem na detail.
+ Cena - bezpečné, funkční a přitom cenově dostupné! MotoZem má v nabídce aramidové jeansy v pánském i dámském provedení od předních výrobců, jako jsou Street Racer, RSA, Revit, Rebelhorn, nebo Ozone.
+ Dostupnost - z široké nabídky střihů, barevných provedení a modelových řad můžete vybírat online nebo si svou velikost vyzkoušet přímo v našich kamenných prodejnách.
Zavazadla na moto
Vyrážíte na cesty? Určitě si budete chtít vzít s sebou nespočet důležitých a nezbytných věcí. K tomu slouží zavazadla na motorku. Do nich uskladníte vše potřebné pro cestování na motorce. Vybírejte podle velikosti své motorky, najděte si přesně to, co potřebujete. Pokud máte v plánu delší výlety na motorce, moto zavazadla patří mezi hlavní vybavení. Přijdou vhod i pro kratší cesty a projížďky. Zavazadla se vyrábí v rozmanitých tvarech, velikostech i zaměření.
Batohy na motorku
Moto-batohy jsou velmi praktická zavazadla, která není třeba připínat na motocykl. Mohou mít rozšiřitelný objem, jsou voděodolné a mají několik kapes. Bývají vybaveny rovněž páteřovým chráničem a reflexními prvky.
Motobrašny
Brašny na motorku se mohou podobat motokufrům nebo jsou konstruovány jako motovaky či motoválce. Vyrábí se z textilních syntetických materiálů a z kůže, jsou lehké a mívají rozšiřitelný objem.
➢ Boční brašny na moto mohou být upevněny přes sedlo s použitím podpěr nebo na trubkové nosiče.
➢ Horní moto brašny se upevňují na zadní nosič nebo na sedlo spolujezdce.
➢ Motovaky a motoválce mají obvykle dobrou voděodolnost a uchytíte je na zadní sedlo, nosič i přední vidlici.
Motokufry
Kufry na motorku vytváří uzamykatelný úložný prostor. Hliníkové kufry na motorku jsou odolnější a hodí se proto na terénní stroje. Naopak plastové moto kufry mají aerodynamické tvary, váží méně a jsou tak vhodné pro silniční motocykly. Podle umístění se motokufry dělí na boční a horní.
➢ Boční motokufry pojmou větší náklad, většinou se prodávají v párech. Pro boční kufry na moto je nutné dokoupit držáky bočních kufrů vhodné pro daný typ motocyklu.
➢ Horní motokufr (topcase) využijete pro uložení přilby a dalších předmětů. Topcase se montuje na plotnu upnutou na zadní nosič. Lze na něj namontovat nosič na víko kufru, opěrku na motokufr či brzdové světlo.
Montážní sady pro motobrašny, motokufry a tankvaky je třeba vybírat rovněž podle značky motocyklu.
Motokapsičky Moto kapsičky jsou vlastně menší motobrašny pro uložení peněženky, klíčů či dokladů. Moto kapsičky se upevňují kolem stehna.
Montážní sady a příslušenství
Mezi montážní sady patří plotny pro kufry na motorku, montážní sady pro horní motokufry, trubkové nosiče a podpěry pro boční kufry a brašny na motorku nebo montážní sady pro tankvaky. Příslušenství obsahuje zejména gumové upínače zavazadel, ráčnové popruhy aúložné boxy.
Tankvaky
Jedná se o zavazadlo, které se připevní na nádrž motocyklu, čímž vznikne snadno přístupný úložný prostor. Podle uchycení se dělí na tankvaky s popruhy, magnetické tankvaky a tankvaky s upínáním na víčko nádrže.
Jarní údržba motorky už čeká
Tak jsme se dočkali... Teploty stoupají a motorkáři a motorkářky oživují své stroje po zaslouženém odpočinku. Připravte se na sezónu tak, aby první kilometry byly radostí a potěšením, ne strachem ze závady nebo nečekaných komplikací.
Motocykl je potřeba po zimě před plánovanou první vyjížďkou pořádně připravit a servisovat. Největší pozornosti by se mělo dostat nejen pneumatikám, brzdám, řetězu a výbavě, ale hlavně motoru, baterii a provozním kapalinám.
Přinášíme Vám pár tipů, jak připravit motorku po zimní odstávce, aby její probuzení bylo co nejsnadnější.
Moto pneumatiky Několik měsíců stání se může odrazit na tlaku v pneumatikách. Ne všechny gumy oplývají dokonalou těsností a tak na jaře můžeme shledat totální nebo částečný úbytek tlaku, který je třeba doplnit na výrobcem předepsanou hodnotu. Tuto hodnotu naleznete přímo na pneumatikách.
Řetěz Pokud jste na podzim řetěz dobře vyčistili, natáhli a namazali tak, jak je třeba, nemusíte mu díky Vaší pečlivosti věnovat zvýšenou pozornost. K této údržbě Vám určitě před zazimováním skvěle posloužili pomocníci jako je myčka na motořetězy, nýtovačka na moto řetězy, v případě potřeby nové řetězové sady.
Pokud se jedná o mazivo pro silniční motorky, to zaschne a nechá pod sebou slabou vrstvu, která po celou zimu řetěz spolehlivě ochrání. U řetězu platí, že čím méně mazání, tím lépe. Pokud jste řetěz důkladně namazali na podzim, na jaře ho již nemažte. Věnujte pozornost dobrému napnutí řetězu. Každý stroj má jiné předepsané napnutí, což vyplývá z rozdílného úhlu zadní kyvné vidlice k motoru stroje. Většinou je tento údaj nalepený na štítku, který najdete na boku kyvné vidlice hned u řetězu. Pokud ne, můžete se orientovat v příručce k motocyklu
Brzdy
Dlouhé stání se obvykle nijak zvlášť negativně neodráží na kondici brzdového systému. Brzdové kotouče některých strojů chytí rez, zejména jestliže motocykl stál přes zimu ve vlhčím prostředí nebo v hůře větrané garáži. Tato slabá vrstvička rzi se obvykle oddrolí již při prvním zabrždění a kotouče jsou zase krásně lesklé. Pokud byste byli perfekcionisti, můžete kotouče lehce přejet brusným papírem o hrubosti P1000 a vyšší.
Taktéž se zaměřte na to, zda-li jsou obě brzdové destičky sjeté stejně. Pokud je jedna výrazně více, je potřeba provést servis brzdových třmenů. Brzdy nesmí být mastné, jinak ztrácí svoji funkci. Proto je potřeba čističem brzd odmastit povrch kotouče, ale i destičky. Čištění a údržba brzdového systému jsou základním předpokladem pro jeho správné fungování a zajištění bezpečnosti.
Samozřejmostí je zkontrolovat množství brzdové kapaliny v nádobkách, které by mělo být ve vyznačených mezích na kontrolním okénku nádobky. Kapaliny by nemělo být ani málo, ani mnoho. Brzdová kapalina se za provozu roztahuje a pokud byste ji měli mnoho, začnou Vám brzdy samovolně pribržďovat.
Motor Srdcem motorky je motor. Výměnu oleje před zazimování Vaší jednostopé krasavice doporučujeme pouze v případě, že je olej na konci své životnosti (servisní intervaly oleje uvádí výrobce stroje) a jeho oxidační stabilita a korozní inhibitory jsou již vyčerpány. Pokud nebyl během svého provozu nadměrně teplotně přetěžován, kondice oleje je po zimě stejná, jaká byla před zimou.
Poslední kontrola Nainstalujte akumulátor (pozor na správné zapojení), nastartujte a nechte motor zahřát na provozní teplotu. Zkontrolujte těsnost všech spojů, hadic a těsnění – nikde nesmí unikat žádná provozní kapalina. Pokud má Vaše motorka přídavný chladící ventilátor, vyčkejte, zda při požadované teplotě skutečně sepne. Vyzkoušejte funkčnost osvětlení, tedy hlavní světlomet (včetně dálkového světla), zadní světlo a brzdové světlo a směrová světla, zkontrolujte, zda jdou lehce nastavit zrcátka, případně zda nejsou povolená. Vhodné je také použít odpovídající speciální ochranné přípravky na lakované, plastové, kožené nebo koženkové části, jakož i na díly kovové – Váš stroj pak bude mnohem déle lépe vypadat.
Nezapomeňte, že jarní silnice nemají prohřátý povrch, pneumatiky tedy nemají stejnou přilnavost jako v parném létě. Mějte na paměti i to, že na cestách mohou ulpívat zbytky posypového materiálu, především v zatáčkách. A neposlední řadě dbejte maximální opatrnosti a bezpečnosti, protože přes zimní období většina ostatních účastníků silničního provozu odvykla přítomnosti motorkářů a jejich moto strojů na silnicích.
Závěrem nám nezbývá než Vám popřát šťastnou cestu, pohodové zážitky a vždy bezpečné návraty